dec 28
2025


3. gang - så er det en tradition :-)

2 gange har vi indtil nu vist, hvilke billeder der har været med til at sikre 1., 2. og 3. pladsen i klubkonkurrencen og som overskriften antyder, er det nu blevet en tradition, da vi viser dem for 3. gang her.

Normalt ser du kun de 3 øverst placerede billeder, men da man kan aflevere 2 billeder i hver runde - og da pointene for begge tæller med - er det dem der efter 4. og sidste runde giver slutresultatet.

Kort sagt: i denne artikel får du mulighed for at se nogle af de billeder der er blevet indleveret til konkurrencerne, men som dommerne ikke har vurderet gode nok til at kunne indtage de øverste pladser - god fornøjelse.

OG: Måske for første gang i OFAs historie er der uddelt 2 medaljer til en 3. plads i farvebilleder. Ved årets slutning viste det sig nemlig, at Niels Jørgen Valentin og Erling C. Hollmann både havde pointlighed og de samme placeringer i årets løb.